emoa logo

The EMOA League 2020

Comments to Ursula Williamson, 0116 429 5381 or ursula.williamson.orienteer@gmail.com


    Male - White | Yellow | Orange | Light Green | Short Green | Green | Blue | Brown
Female - White | Yellow | Orange | Light Green | Short Green | Green | Blue | Brown

White Male Event Best eight  
Name Club Age 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 scores Pos.

Key to Events: 1 Strawberry Hill, 2 Castle Hill, 3 Harlaxton, 4 Bramcote Hills, 5 Lindop, 6 Martinshaw, 7 Linacre, 8 Outwoods,
9 Black Rocks, 10 Kedleston, 11 Burbage Common, 12 Grangewood, 13 Boundary Wood, 14 Hardwick, 15 Bagworth, 16 Walesby

Counting Scores in RED - You must compete in at least TWO events to be included in the League



    Male - White | Yellow | Orange | Light Green | Short Green | Green | Blue | Brown
Female - White | Yellow | Orange | Light Green | Short Green | Green | Blue | Brown

White Female Event Best eight  
Name Club Age 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 scores Pos.

Key to Events: 1 Strawberry Hill, 2 Castle Hill, 3 Harlaxton, 4 Bramcote Hills, 5 Lindop, 6 Martinshaw, 7 Linacre, 8 Outwoods,
9 Black Rocks, 10 Kedleston, 11 Burbage Common, 12 Grangewood, 13 Boundary Wood, 14 Hardwick, 15 Bagworth, 16 Walesby

Counting Scores in RED - You must compete in at least TWO events to be included in the League



    Male - White | Yellow | Orange | Light Green | Short Green | Green | Blue | Brown
Female - White | Yellow | Orange | Light Green | Short Green | Green | Blue | Brown

Yellow Male Event Best eight  
Name Club Age 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 scores Pos.
Lewis Bones LOG M12   1000   1000                   2000 1

Key to Events: 1 Strawberry Hill, 2 Castle Hill, 3 Harlaxton, 4 Bramcote Hills, 5 Lindop, 6 Martinshaw, 7 Linacre, 8 Outwoods,
9 Black Rocks, 10 Kedleston, 11 Burbage Common, 12 Grangewood, 13 Boundary Wood, 14 Hardwick, 15 Bagworth, 16 Walesby

Counting Scores in RED - You must compete in at least TWO events to be included in the League



    Male - White | Yellow | Orange | Light Green | Short Green | Green | Blue | Brown
Female - White | Yellow | Orange | Light Green | Short Green | Green | Blue | Brown

Yellow Female Event Best eight  
Name Club Age 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 scores Pos.

Key to Events: 1 Strawberry Hill, 2 Castle Hill, 3 Harlaxton, 4 Bramcote Hills, 5 Lindop, 6 Martinshaw, 7 Linacre, 8 Outwoods,
9 Black Rocks, 10 Kedleston, 11 Burbage Common, 12 Grangewood, 13 Boundary Wood, 14 Hardwick, 15 Bagworth, 16 Walesby

Counting Scores in RED - You must compete in at least TWO events to be included in the League



    Male - White | Yellow | Orange | Light Green | Short Green | Green | Blue | Brown
Female - White | Yellow | Orange | Light Green | Short Green | Green | Blue | Brown

Orange Male Event Best eight  
Name Club Age 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 scores Pos.
Sam Jones NOC M14 816   1000 1000                   2816 1
Felix Jarvis LEI M10 1000 597                       1597 2
John Cooke DVO M70 532     386                   918 3
Adam Cladingboel LEI M20   351   398                   749 4

Key to Events: 1 Strawberry Hill, 2 Castle Hill, 3 Harlaxton, 4 Bramcote Hills, 5 Lindop, 6 Martinshaw, 7 Linacre, 8 Outwoods,
9 Black Rocks, 10 Kedleston, 11 Burbage Common, 12 Grangewood, 13 Boundary Wood, 14 Hardwick, 15 Bagworth, 16 Walesby

Counting Scores in RED - You must compete in at least TWO events to be included in the League



    Male - White | Yellow | Orange | Light Green | Short Green | Green | Blue | Brown
Female - White | Yellow | Orange | Light Green | Short Green | Green | Blue | Brown

Orange Female Event Best eight  
Name Club Age 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 scores Pos.
Karen Matthias LEI W50 671   1000 1000                   2671 1

Key to Events: 1 Strawberry Hill, 2 Castle Hill, 3 Harlaxton, 4 Bramcote Hills, 5 Lindop, 6 Martinshaw, 7 Linacre, 8 Outwoods,
9 Black Rocks, 10 Kedleston, 11 Burbage Common, 12 Grangewood, 13 Boundary Wood, 14 Hardwick, 15 Bagworth, 16 Walesby

Counting Scores in RED - You must compete in at least TWO events to be included in the League



    Male - White | Yellow | Orange | Light Green | Short Green | Green | Blue | Brown
Female - White | Yellow | Orange | Light Green | Short Green | Green | Blue | Brown

Light Green Male Event Best eight  
Name Club Age 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 scores Pos.
Ben Glover LEI M14 1000 1000                       2000 1

Key to Events: 1 Strawberry Hill, 2 Castle Hill, 3 Harlaxton, 4 Bramcote Hills, 5 Lindop, 6 Martinshaw, 7 Linacre, 8 Outwoods,
9 Black Rocks, 10 Kedleston, 11 Burbage Common, 12 Grangewood, 13 Boundary Wood, 14 Hardwick, 15 Bagworth, 16 Walesby

Counting Scores in RED - You must compete in at least TWO events to be included in the League



    Male - White | Yellow | Orange | Light Green | Short Green | Green | Blue | Brown
Female - White | Yellow | Orange | Light Green | Short Green | Green | Blue | Brown

Light Green Female Event Best eight  
Name Club Age 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 scores Pos.
Tricia Neal NOC W70   397 1000 703                   2100 1
Alison Hayes DVO W55 1000     894                   1894 2

Key to Events: 1 Strawberry Hill, 2 Castle Hill, 3 Harlaxton, 4 Bramcote Hills, 5 Lindop, 6 Martinshaw, 7 Linacre, 8 Outwoods,
9 Black Rocks, 10 Kedleston, 11 Burbage Common, 12 Grangewood, 13 Boundary Wood, 14 Hardwick, 15 Bagworth, 16 Walesby

Counting Scores in RED - You must compete in at least TWO events to be included in the League



    Male - White | Yellow | Orange | Light Green | Short Green | Green | Blue | Brown
Female - White | Yellow | Orange | Light Green | Short Green | Green | Blue | Brown

Short Green Male Event Best eight  
Name Club Age 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 scores Pos.
John Palmer NOC M70 865 782 965 924                   3536 1
Matt White LEI M50 764   1000 991                   2755 2
Ranald Macdonald DVO M65 823   811 886                   2520 3
John Woodall NOC M75 681   708 678                   2067 4
Kevin Gallagher LEI M70 885 978                       1863 5
Peter Chick LEI M75 1000 693                       1693 6
Andrew Breakwell NOC M70   674 810                     1484 7
Kevin Bradley LEI M65   636 765                     1401 8
Chris Phillips LEI M70 636     698                   1334 9
John Pickles NOC M70     799 524                   1323 10
Ernie Williams LEI M75   513 785                     1298 11
Laurie Fluck LEI M70 578   575                     1153 12
David Anderson LEI M75   610   512                   1122 13
Iain Phillips LEI M50 563 476                       1039 14

Key to Events: 1 Strawberry Hill, 2 Castle Hill, 3 Harlaxton, 4 Bramcote Hills, 5 Lindop, 6 Martinshaw, 7 Linacre, 8 Outwoods,
9 Black Rocks, 10 Kedleston, 11 Burbage Common, 12 Grangewood, 13 Boundary Wood, 14 Hardwick, 15 Bagworth, 16 Walesby

Counting Scores in RED - You must compete in at least TWO events to be included in the League



    Male - White | Yellow | Orange | Light Green | Short Green | Green | Blue | Brown
Female - White | Yellow | Orange | Light Green | Short Green | Green | Blue | Brown

Short Green Female Event Best eight  
Name Club Age 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 scores Pos.
Ruth Ellis DVO W65 759 869 811 849                   3288 1
Viv Macdonald DVO W65 852   1000 969                   2821 2
Jen Gale DVO W70 649 877 745                     2271 3
Helen Finlayson DVO W75 1000     936                   1936 4
Kim Buxton DVO W55 880 955                       1835 5
Ann Armistead DVO W70 783     1000                   1783 6
Margaret Keeling DVO W70 658 1000                       1658 7
Elaine Smith NOC W60 751     641                   1392 8
Claire Newey DVO W40 406 482   369                   1257 9
Zara Rogers LEI W21   556   418                   974 10

Key to Events: 1 Strawberry Hill, 2 Castle Hill, 3 Harlaxton, 4 Bramcote Hills, 5 Lindop, 6 Martinshaw, 7 Linacre, 8 Outwoods,
9 Black Rocks, 10 Kedleston, 11 Burbage Common, 12 Grangewood, 13 Boundary Wood, 14 Hardwick, 15 Bagworth, 16 Walesby

Counting Scores in RED - You must compete in at least TWO events to be included in the League



    Male - White | Yellow | Orange | Light Green | Short Green | Green | Blue | Brown
Female - White | Yellow | Orange | Light Green | Short Green | Green | Blue | Brown

Green Male Event Best eight  
Name Club Age 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 scores Pos.
Doug Dickinson DVO M75 1000 1000 1000                     3000 1
Roger Edwards LEI M70 844   932 1000                   2776 2
Jeffrey Baker LOG M65 608 619 705 789                   2721 3
Andy Portsmouth LEI M65 770 639 600 705                   2714 4
Dave Skidmore DVO M70 674 650 641 693                   2658 5
Michael Lindsay DVO M70 806 635   699                   2140 6
Martin Wheeler LOG M65 625 727 655                     2007 7
Paul Young DVO M40 498 515   702                   1715 8
Nick Lyons LOG M65   674   877                   1551 9
Michael Nell RAFO M70 811 712                       1523 10
Richard Llewellyn NOC M65 712     769                   1481 11
Geoff Gibbs LOG M75 473   454 443                   1370 12
Andy Hawkins DVO M70 731   540                     1271 13
Peter Cholerton NOC M65 660     591                   1251 14
David Cladingboel LEI M50 375 478   393                   1246 15
Jonathan Lee LEI M55 411 384   438                   1233 16
Robert Haskins LEI M65 606 548                       1154 17
Steve Edgar LEI M50   540   605                   1145 18
Sean Harrington LOG M60 585   557                     1142 19
Dave Radmore NOC M65 527 560                       1087 20
Peter Dargue LEI M65 478     484                   962 21

Key to Events: 1 Strawberry Hill, 2 Castle Hill, 3 Harlaxton, 4 Bramcote Hills, 5 Lindop, 6 Martinshaw, 7 Linacre, 8 Outwoods,
9 Black Rocks, 10 Kedleston, 11 Burbage Common, 12 Grangewood, 13 Boundary Wood, 14 Hardwick, 15 Bagworth, 16 Walesby

Counting Scores in RED - You must compete in at least TWO events to be included in the League



    Male - White | Yellow | Orange | Light Green | Short Green | Green | Blue | Brown
Female - White | Yellow | Orange | Light Green | Short Green | Green | Blue | Brown

Green Female Event Best eight  
Name Club Age 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 scores Pos.
Amanda Roberts LOG W55 890 1000 1000 1000                   3890 1
Jane Kayley-Burgess DVO W60 831 920 777 827                   3355 2
Rachel Davis DVO W55 641 748 700 705                   2794 3
Hannah Mather LOG W14 718   801 929                   2448 4
Joanne Nell RAFO W55 863 701 796                     2360 5
Jane Dring-Morris LEI W50 703 739 628                     2070 6
Ursula Williamson LEI W55 694   614 715                   2023 7
Liz Godfree DVO W70 1000     770                   1770 8
Libby Barber LEI W16 770     882                   1652 9
Anne Kayley-Burgess DVO W50 528   576 412                   1516 10
Anne Gibbs LOG W75 755     720                   1475 11
Alison Wright LOG W35     690 636                   1326 12
Cathryn Goodhead DVO W55 599 579                       1178 13
Donna Hawkins DVO W55   564   577                   1141 14
Peta Jarvis LEI W20 564 561                       1125 15
Wendy Foster NOC W55 419     481                   900 16

Key to Events: 1 Strawberry Hill, 2 Castle Hill, 3 Harlaxton, 4 Bramcote Hills, 5 Lindop, 6 Martinshaw, 7 Linacre, 8 Outwoods,
9 Black Rocks, 10 Kedleston, 11 Burbage Common, 12 Grangewood, 13 Boundary Wood, 14 Hardwick, 15 Bagworth, 16 Walesby

Counting Scores in RED - You must compete in at least TWO events to be included in the League



    Male - White | Yellow | Orange | Light Green | Short Green | Green | Blue | Brown
Female - White | Yellow | Orange | Light Green | Short Green | Green | Blue | Brown

Blue Male Event Best eight  
Name Club Age 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 scores Pos.
John Hurley DVO M65 859 943 858 860                   3520 1
Francesco Lari DVO M55 719 898 877 884                   3378 2
John Hopper DVO M65 803 850 881 780                   3314 3
Andrew Ridgway NOC M55 741 835 905 666                   3147 4
Paul Morris NOC M60   964 939 906                   2809 5
Alastair Paterson LEI M50 567 701 785 708                   2761 6
Simon Brister DVO M70 764 881   833                   2478 7
Ben Mather LOG M18 691 749 847                     2287 8
Ian Crowe LOG M40 579 700 791                     2070 9
Dave Denness LEI M60   1000 941                     1941 10
Dai Bedwell DVO M50 937     1000                   1937 11
Derek Gale DVO M75 766   1000                     1766 12
Mike Godfree DVO M70 813     950                   1763 13
Steve Schofield NOC M55   890   843                   1733 14
Marcus Lancastle LOG M50   810 711                     1521 15
Mike Gardner DVO M60 673   845                     1518 16
Murray White DVO M50 672 794                       1466 17
David Turner DVO M50 684     773                   1457 18
Alastair Ferraro NOC M45   682   699                   1381 19
Tom Hartland DVO M45   648   712                   1360 20
Richard Naish DVO M55 569     759                   1328 21
Gary Peet NOC M50 632     670                   1302 22
James Prince DVO M50 615 653                       1268 23
Ian Wells RAFO M65     702 510                   1212 24
Philip Caswell LEI M55     633 549                   1182 25

Key to Events: 1 Strawberry Hill, 2 Castle Hill, 3 Harlaxton, 4 Bramcote Hills, 5 Lindop, 6 Martinshaw, 7 Linacre, 8 Outwoods,
9 Black Rocks, 10 Kedleston, 11 Burbage Common, 12 Grangewood, 13 Boundary Wood, 14 Hardwick, 15 Bagworth, 16 Walesby

Counting Scores in RED - You must compete in at least TWO events to be included in the League



    Male - White | Yellow | Orange | Light Green | Short Green | Green | Blue | Brown
Female - White | Yellow | Orange | Light Green | Short Green | Green | Blue | Brown

Blue Female Event Best eight  
Name Club Age 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 scores Pos.
Tanya Taylor LOG W50 777 880 1000 1000                   3657 1
Nicola Hart DVO W55 759 886   609                   2254 2
Tracey Brookes LEI W55 800   653 691                   2144 3
Sal Chaffey DVO W55 1000     813                   1813 4

Key to Events: 1 Strawberry Hill, 2 Castle Hill, 3 Harlaxton, 4 Bramcote Hills, 5 Lindop, 6 Martinshaw, 7 Linacre, 8 Outwoods,
9 Black Rocks, 10 Kedleston, 11 Burbage Common, 12 Grangewood, 13 Boundary Wood, 14 Hardwick, 15 Bagworth, 16 Walesby

Counting Scores in RED - You must compete in at least TWO events to be included in the League



    Male - White | Yellow | Orange | Light Green | Short Green | Green | Blue | Brown
Female - White | Yellow | Orange | Light Green | Short Green | Green | Blue | Brown

Brown Male Event Best eight  
Name Club Age 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 scores Pos.
Nerijus Rozkovas DVO M21 706 805 696 821                   3028 1
Craig Lucas LOG M21 638 762 821 732                   2953 2
Philip Johnston-Davis RAFO M45 765 908   861                   2534 3
James Rogers LEI M21 662 887   937                   2486 4
Richard Robinson NOC M35 939   1000                     1939 5
Richard Dearden NOC M50 907   925                     1832 6
Andy Sykes DVO M55     818 781                   1599 7
Andy Glover LEI M40 712 874                       1586 8
Kevin Swinbourne LOG M45 789   777                     1566 9
David Jolly RAFO M45 689     736                   1425 10
Mark Goodhead DVO M21 692 710                       1402 11
Alastair Flynn NOC M21 594 723                       1317 12
David Sissons NOC M45     594 573                   1167 13
Andy Barker-Pilsworth RAFO M50     611 477                   1088 14

Key to Events: 1 Strawberry Hill, 2 Castle Hill, 3 Harlaxton, 4 Bramcote Hills, 5 Lindop, 6 Martinshaw, 7 Linacre, 8 Outwoods,
9 Black Rocks, 10 Kedleston, 11 Burbage Common, 12 Grangewood, 13 Boundary Wood, 14 Hardwick, 15 Bagworth, 16 Walesby

Counting Scores in RED - You must compete in at least TWO events to be included in the League



    Male - White | Yellow | Orange | Light Green | Short Green | Green | Blue | Brown
Female - White | Yellow | Orange | Light Green | Short Green | Green | Blue | Brown

Brown Female Event Best eight  
Name Club Age 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 scores Pos.

Key to Events: 1 Strawberry Hill, 2 Castle Hill, 3 Harlaxton, 4 Bramcote Hills, 5 Lindop, 6 Martinshaw, 7 Linacre, 8 Outwoods,
9 Black Rocks, 10 Kedleston, 11 Burbage Common, 12 Grangewood, 13 Boundary Wood, 14 Hardwick, 15 Bagworth, 16 Walesby

Counting Scores in RED - You must compete in at least TWO events to be included in the League



Comments to Ursula Williamson, 0116 429 5381. or ursula.williamson.orienteer@gmail.com