emoa logo

The EMOA League 2024

Comments to Ursula Williamson, 0116 429 5381 or ursula.williamson.orienteer@gmail.com


    Male - White | Yellow | Orange | Light Green | Short Green | Green | Blue | Brown
Female - White | Yellow | Orange | Light Green | Short Green | Green | Blue | Brown

White Male Event Best seven  
Name Club Age 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 scores Pos.
Oscar Buxton DVO M10 1000   855   1000               2855 1

Key to Events: 1 Bagworth, 2 Beacon Hill, 3 Shipley Park, 4 Byron's Walk, 5 Boundary Wood & Tippings Wood,
6 Hardwick Park, 7 Calke Park, 8 Cademan, 9 Shirebrook Wood, 10 Longstone Moor, 11 TBC (LEI), 12 Walesby

Counting Scores in RED - You must compete in at least TWO events to be included in the League



    Male - White | Yellow | Orange | Light Green | Short Green | Green | Blue | Brown
Female - White | Yellow | Orange | Light Green | Short Green | Green | Blue | Brown

White Female Event Best seven  
Name Club Age 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 scores Pos.
Elodie Booker NOC W10   1000     1000 1000             3000 1
Suranne Tolley LEI W10         492 727             1219 2

Key to Events: 1 Bagworth, 2 Beacon Hill, 3 Shipley Park, 4 Byron's Walk, 5 Boundary Wood & Tippings Wood,
6 Hardwick Park, 7 Calke Park, 8 Cademan, 9 Shirebrook Wood, 10 Longstone Moor, 11 TBC (LEI), 12 Walesby

Counting Scores in RED - You must compete in at least TWO events to be included in the League



    Male - White | Yellow | Orange | Light Green | Short Green | Green | Blue | Brown
Female - White | Yellow | Orange | Light Green | Short Green | Green | Blue | Brown

Yellow Male Event Best seven  
Name Club Age 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 scores Pos.
Hugh Chester LEI M10   1000       1000             2000 1
Evan Llewellyn NOC M12 1000       1000               2000 2
Noah Lurati DVO M10 837   1000                   1837 3

Key to Events: 1 Bagworth, 2 Beacon Hill, 3 Shipley Park, 4 Byron's Walk, 5 Boundary Wood & Tippings Wood,
6 Hardwick Park, 7 Calke Park, 8 Cademan, 9 Shirebrook Wood, 10 Longstone Moor, 11 TBC (LEI), 12 Walesby

Counting Scores in RED - You must compete in at least TWO events to be included in the League



    Male - White | Yellow | Orange | Light Green | Short Green | Green | Blue | Brown
Female - White | Yellow | Orange | Light Green | Short Green | Green | Blue | Brown

Yellow Female Event Best seven  
Name Club Age 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 scores Pos.
Grace Robinson NOC W12 922     933 1000               2855 1
Lily Robinson NOC W10 1000     1000                 2000 2

Key to Events: 1 Bagworth, 2 Beacon Hill, 3 Shipley Park, 4 Byron's Walk, 5 Boundary Wood & Tippings Wood,
6 Hardwick Park, 7 Calke Park, 8 Cademan, 9 Shirebrook Wood, 10 Longstone Moor, 11 TBC (LEI), 12 Walesby

Counting Scores in RED - You must compete in at least TWO events to be included in the League



    Male - White | Yellow | Orange | Light Green | Short Green | Green | Blue | Brown
Female - White | Yellow | Orange | Light Green | Short Green | Green | Blue | Brown

Orange Male Event Best seven  
Name Club Age 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 scores Pos.
Aidan Chester LEI M14   890       1000             1890 1
Peter Birchall DVO M16     1000     605             1605 2
Laurie Fluck LEI M75 1000 385                     1385 3

Key to Events: 1 Bagworth, 2 Beacon Hill, 3 Shipley Park, 4 Byron's Walk, 5 Boundary Wood & Tippings Wood,
6 Hardwick Park, 7 Calke Park, 8 Cademan, 9 Shirebrook Wood, 10 Longstone Moor, 11 TBC (LEI), 12 Walesby

Counting Scores in RED - You must compete in at least TWO events to be included in the League



    Male - White | Yellow | Orange | Light Green | Short Green | Green | Blue | Brown
Female - White | Yellow | Orange | Light Green | Short Green | Green | Blue | Brown

Orange Female Event Best seven  
Name Club Age 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 scores Pos.
Imogen Satherley DVO W12 1000 599 1000   1000 1000             4599 1
Cara Tolley LEI W14   845 933 1000                 2778 2
Emma Rosewell NOC W12 877 1000     800               2677 3
Tina Brindley NOC W60   541 401 314 577 311             2144 4
Lucy Sherratt NOC W35         487 483             970 5
India Turner DVO W14 511         333             844 6
Sindy Chafer LEI W55 521       302               823 7
Sam Clements NOC W50       367   209             576 8

Key to Events: 1 Bagworth, 2 Beacon Hill, 3 Shipley Park, 4 Byron's Walk, 5 Boundary Wood & Tippings Wood,
6 Hardwick Park, 7 Calke Park, 8 Cademan, 9 Shirebrook Wood, 10 Longstone Moor, 11 TBC (LEI), 12 Walesby

Counting Scores in RED - You must compete in at least TWO events to be included in the League



    Male - White | Yellow | Orange | Light Green | Short Green | Green | Blue | Brown
Female - White | Yellow | Orange | Light Green | Short Green | Green | Blue | Brown

Light Green Male Event Best seven  
Name Club Age 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 scores Pos.

Key to Events: 1 Bagworth, 2 Beacon Hill, 3 Shipley Park, 4 Byron's Walk, 5 Boundary Wood & Tippings Wood,
6 Hardwick Park, 7 Calke Park, 8 Cademan, 9 Shirebrook Wood, 10 Longstone Moor, 11 TBC (LEI), 12 Walesby

Counting Scores in RED - You must compete in at least TWO events to be included in the League



    Male - White | Yellow | Orange | Light Green | Short Green | Green | Blue | Brown
Female - White | Yellow | Orange | Light Green | Short Green | Green | Blue | Brown

Light Green Female Event Best seven  
Name Club Age 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 scores Pos.
Cara Tolley LEI W14         1000 673             1673 1
Jessica Williams DVO W16     823   557               1380 2
Nicola Buxton DVO W35     527     408             935 3

Key to Events: 1 Bagworth, 2 Beacon Hill, 3 Shipley Park, 4 Byron's Walk, 5 Boundary Wood & Tippings Wood,
6 Hardwick Park, 7 Calke Park, 8 Cademan, 9 Shirebrook Wood, 10 Longstone Moor, 11 TBC (LEI), 12 Walesby

Counting Scores in RED - You must compete in at least TWO events to be included in the League



    Male - White | Yellow | Orange | Light Green | Short Green | Green | Blue | Brown
Female - White | Yellow | Orange | Light Green | Short Green | Green | Blue | Brown

Short Green Male Event Best seven  
Name Club Age 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 scores Pos.
Kevin Gallagher LEI M75 1000 972 1000 972 1000 947             5891 1
Jeffrey Baker LOG M70 664 652 829 822 844 917             4728 2
Dave Skidmore DVO M75 747 759 759 794 882 732             4673 3
Donald Moir LEI M90 647 782   867 701 791             3788 4
Peter Leake LEI M85 748   752 575 801 779             3655 5
John Cooke DVO M75 601 596 567 604 621 536             3525 6
Rex Bleakman DVO M80   811   1000 900 809             3520 7
Chris Bosley LEI M75 758 692 829   916               3195 8
John Palmer NOC M75 763   781 802 817               3163 9
Peter Chick LEI M80   560 692 845   890             2987 10
Doug Dickinson DVO M75 763   896     1000             2659 11
George Normand LEI M75 886 824   893                 2603 12
David Booker NOC M70 686 812       671             2169 13
Andrew Middleton DVO M75 829 1000                     1829 14
Martin Wheeler LOG M70 786     935                 1721 15
Zeph Grant LEI M55 375 470   389 467               1701 16
Chris Phillips LEI M75 576 413   554                 1543 17
Ranald Macdonald DVO M70 744 759                     1503 18
Laurie Fluck LEI M75       431 560 491             1482 19
Peter Dargue LEI M70     686 743                 1429 20
John Woodall NOC M85 665 639                     1304 21
David Jenkinson LEI M60 481 709                     1190 22
Vic Knight NOC M65       500 671               1171 23
Ernie Williams LEI M80 543 598                     1141 24
Simon Ford LEI M80   509   627                 1136 25
Gary Kelsall DVO M50     477     610             1087 26
Robert Orgill NOC M55       481 595               1076 27
Kevin Bradley LEI M65 475 522                     997 28

Key to Events: 1 Bagworth, 2 Beacon Hill, 3 Shipley Park, 4 Byron's Walk, 5 Boundary Wood & Tippings Wood,
6 Hardwick Park, 7 Calke Park, 8 Cademan, 9 Shirebrook Wood, 10 Longstone Moor, 11 TBC (LEI), 12 Walesby

Counting Scores in RED - You must compete in at least TWO events to be included in the League



    Male - White | Yellow | Orange | Light Green | Short Green | Green | Blue | Brown
Female - White | Yellow | Orange | Light Green | Short Green | Green | Blue | Brown

Short Green Female Event Best seven  
Name Club Age 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 scores Pos.
Ann Armistead DVO W75 978 741 882 890 795 970             5256 1
Judith Holt DVO W70 869 829 989   1000 990             4677 2
Jane Booker NOC W70 925 673 870 843   1000             4311 3
Liz Godfree DVO W75 1000 1000 1000 1000                 4000 4
Ruth Ellis DVO W70   554 751 792 800 806             3703 5
Sue Bicknell LEI W80 740 745 802 760 630               3677 6
Karen Ives-Smith LEI W60 688 518 577   603 668             3054 7
Trudy Crosby LOG W65 755 653 801 743                 2952 8
Margaret Keeling DVO W75   608 774 693 738               2813 9
Maureen Webb LEI W70 709 599 667   662               2637 10
Christine Middleton DVO W75 879 708 785                   2372 11
Victoria Hanman NOC W40   400 411   569 662             2042 12
Susan Grant LEI W55 519 476   471 504               1970 13
Jane Kayley-Burgess DVO W65 953     886                 1839 14
Jan Ellis NOC W75       860 764               1624 15
Hilary Hodkinson NOC W70 709   887                   1596 16
Tricia Neal NOC W75 530 488       553             1571 17
Viv Macdonald DVO W70 843 534                     1377 18
Louise Orgill NOC W55       656 683               1339 19
Jennifer Cook NOC W70   555       734             1289 20
Felicity Manning LEI W70 739 525                     1264 21
Liz Walton NOC W60       704 549               1253 22
Wendy West LEI W60 614         485             1099 23
Karen Bedwell DVO W55   476   470                 946 24

Key to Events: 1 Bagworth, 2 Beacon Hill, 3 Shipley Park, 4 Byron's Walk, 5 Boundary Wood & Tippings Wood,
6 Hardwick Park, 7 Calke Park, 8 Cademan, 9 Shirebrook Wood, 10 Longstone Moor, 11 TBC (LEI), 12 Walesby

Counting Scores in RED - You must compete in at least TWO events to be included in the League



    Male - White | Yellow | Orange | Light Green | Short Green | Green | Blue | Brown
Female - White | Yellow | Orange | Light Green | Short Green | Green | Blue | Brown

Green Male Event Best seven  
Name Club Age 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 scores Pos.
John Hopper DVO M70 875 1000 1000 892 960 985             5712 1
Mike Gardner DVO M65 1000 995 967   1000 918             4880 2
John Hurley DVO M65 941   946 868 942 893             4590 3
Malcolm Spencer DVO M65 897 838 945 774 889               4343 4
Lester Evans DVO M70 790   819 713 794 862             3978 5
Mike Godfree DVO M75   994 992 1000 965               3951 6
Matt White LEI M55 929     783 932 1000             3644 7
Stephen Martin LEI M65 942 966     873 708             3489 8
Derek Gale DVO M80 824 781   805 857               3267 9
Robert Haskins LEI M70   678 562 481 664 689             3074 10
Tim Booker NOC M40     609 590 678 801             2678 11
John Marriott LEI M75     735 865   930             2530 12
Paul Stothard LEI M55 557 599 553     677             2386 13
Peter Cholerton NOC M65   818 686     817             2321 14
Stuart Swalwell DVO M70 757   694     860             2311 15
Simon Starkey LEI M65 791 834   641                 2266 16
Stuart Wicks DVO M55   695 641     783             2119 17
Alan West LEI M65 664       720 714             2098 18
Daniel Stothard LEI M18 580 616 493                   1689 19
Toby Manning LEI M70 785 746                     1531 20
Patrick Squire NOC M75   806     695               1501 21
Brian Denness DVO M70     647     831             1478 22
Vic Knight NOC M65   631       724             1355 23
Andrew Wallace NOC M65       604   744             1348 24
Ashley Buxton DVO M35     632   660               1292 25
Russell Buxton DVO M65         658 630             1288 26
David Booker NOC M70     688 544                 1232 27
Steven Woodward DVO M55     601 454                 1055 28
David Watt NOC M60       263 576               839 29

Key to Events: 1 Bagworth, 2 Beacon Hill, 3 Shipley Park, 4 Byron's Walk, 5 Boundary Wood & Tippings Wood,
6 Hardwick Park, 7 Calke Park, 8 Cademan, 9 Shirebrook Wood, 10 Longstone Moor, 11 TBC (LEI), 12 Walesby

Counting Scores in RED - You must compete in at least TWO events to be included in the League



    Male - White | Yellow | Orange | Light Green | Short Green | Green | Blue | Brown
Female - White | Yellow | Orange | Light Green | Short Green | Green | Blue | Brown

Green Female Event Best seven  
Name Club Age 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 scores Pos.
Amanda Roberts LOG W60 1000   983 1000 1000               3983 1
Ursula Williamson LEI W60 760 1000 704 573   730             3767 2
Tracey Brookes LEI W55 717 988   527 657 812             3701 3
Jane Dring-Morris LEI W55 685 900   564 634 813             3596 4
Kim Buxton DVO W60 876   728   929 961             3494 5
Anne Kayley-Burgess DVO W55 597 739   479 600 733             3148 6
Carol Stynes-Martin LEI W55 702     551 643 889             2785 7
Elaine Smith NOC W65     665 651 572 776             2664 8
Christine Elliott NOC W65     855 741   1000             2596 9
Hebe Parr NOC W21 561   529   402 582             2074 10
Judith Evans DVO W65 831       905               1736 11
Patricia Wong NOC W50 515     466   671             1652 12
Emily Williams DVO W45     515   399 532             1446 13
Kirsty Buxton DVO W21     630   724               1354 14
Cathryn Goodhead DVO W60 579         656             1235 15
Robyn Jarvis LEI W18   692   434                 1126 16
Natasha Claus NOC W21       387 457               844 17

Key to Events: 1 Bagworth, 2 Beacon Hill, 3 Shipley Park, 4 Byron's Walk, 5 Boundary Wood & Tippings Wood,
6 Hardwick Park, 7 Calke Park, 8 Cademan, 9 Shirebrook Wood, 10 Longstone Moor, 11 TBC (LEI), 12 Walesby

Counting Scores in RED - You must compete in at least TWO events to be included in the League



    Male - White | Yellow | Orange | Light Green | Short Green | Green | Blue | Brown
Female - White | Yellow | Orange | Light Green | Short Green | Green | Blue | Brown

Blue Male Event Best seven  
Name Club Age 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 scores Pos.
David Cladingboel LEI M55 710 715 668 693 645 694             4125 1
Alastair Paterson LEI M55 789 730 702 594 663 622             4100 2
Andrew Ridgway NOC M60 778 755 778 758 796               3865 3
Simon Brister DVO M75 754   1000   1000 1000             3754 4
David Sissons NOC M50 580 579 628 452 565 557             3361 5
Tom Hartland DVO M45 697 693 668 680   619             3357 6
James Prince DVO M50   783 825   712 704             3024 7
Paul Morris NOC M65 1000 969   993                 2962 8
Kevin Lomas NOC M65 977 1000 945                   2922 9
Murray White DVO M55   704 740   632 675             2751 10
Andy Sykes DVO M55 868 933 924                   2725 11
David Vincent DVO M60 831 862 913                   2606 12
Andrew Evans LOG M40 488 394 518 435   513             2348 13
Roy Mitton NOC M55 684 728   732                 2144 14
Paul Goodhead DVO M60 674     713   672             2059 15
Mark Sherriff LEI M60 621 664 687                   1972 16
Dai Bedwell DVO M55   938   1000                 1938 17
Simon Elliott NOC M65     882     826             1708 18
Ian Wilson LEI M55 794   759                   1553 19
Darren Cook DVO M50     805     746             1551 20
Steve Chafer LEI M55 761         732             1493 21
Gary Peet NOC M50     713 765                 1478 22
Toby Miles LEI M50   726 747                   1473 23
David Turner DVO M50 645         655             1300 24
Andy Parry DVO M45     612     632             1244 25
Peter Cholerton NOC M65       522 629               1151 26
Rob Henderson NOC M35   529 568                   1097 27
Rob Williams DVO M45     551     518             1069 28

Key to Events: 1 Bagworth, 2 Beacon Hill, 3 Shipley Park, 4 Byron's Walk, 5 Boundary Wood & Tippings Wood,
6 Hardwick Park, 7 Calke Park, 8 Cademan, 9 Shirebrook Wood, 10 Longstone Moor, 11 TBC (LEI), 12 Walesby

Counting Scores in RED - You must compete in at least TWO events to be included in the League



    Male - White | Yellow | Orange | Light Green | Short Green | Green | Blue | Brown
Female - White | Yellow | Orange | Light Green | Short Green | Green | Blue | Brown

Blue Female Event Best seven  
Name Club Age 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 scores Pos.
Tanya Taylor LOG W50 870 966   757 1000 1000             4593 1
Alison Hardy LEI W55 1000   1000 889                 2889 2
Lizzie Rosewell NOC W40 777 766   501                 2044 3
Monica Henderson NOC W35   659 711 646                 2016 4
Sally Calland DVO W45     861   916               1777 5
Helen Chiswell DVO W45     816   884               1700 6
Nicola Hart DVO W60     739   927               1666 7
Sophie Vincent DVO W21 656   757                   1413 8

Key to Events: 1 Bagworth, 2 Beacon Hill, 3 Shipley Park, 4 Byron's Walk, 5 Boundary Wood & Tippings Wood,
6 Hardwick Park, 7 Calke Park, 8 Cademan, 9 Shirebrook Wood, 10 Longstone Moor, 11 TBC (LEI), 12 Walesby

Counting Scores in RED - You must compete in at least TWO events to be included in the League



    Male - White | Yellow | Orange | Light Green | Short Green | Green | Blue | Brown
Female - White | Yellow | Orange | Light Green | Short Green | Green | Blue | Brown

Brown Male Event Best seven  
Name Club Age 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 scores Pos.
Nerijus Rozkovas DVO M35 906 831 885 809 835 1000             5266 1
Richard Robinson NOC M40 1000     860 871               2731 2
Steve Schofield NOC M60 941 880 901                   2722 3
Richard Willis NOC M50   785 827 644                 2256 4
Neil Rosewell NOC M45   702   614 816               2132 5
Richard Parkin DVO M55       977 1000               1977 6
Chris Millard DVO M40     1000     915             1915 7
Andrew Powell DVO M40 899   925                   1824 8
Philip Johnston-Davis RAFO M50   944   790                 1734 9
Andrew Ward LEI M35       513 561 639             1713 10
David Newton DVO M45       702   871             1573 11
Craig Lucas LOG M21   651   571                 1222 12

Key to Events: 1 Bagworth, 2 Beacon Hill, 3 Shipley Park, 4 Byron's Walk, 5 Boundary Wood & Tippings Wood,
6 Hardwick Park, 7 Calke Park, 8 Cademan, 9 Shirebrook Wood, 10 Longstone Moor, 11 TBC (LEI), 12 Walesby

Counting Scores in RED - You must compete in at least TWO events to be included in the League



    Male - White | Yellow | Orange | Light Green | Short Green | Green | Blue | Brown
Female - White | Yellow | Orange | Light Green | Short Green | Green | Blue | Brown

Brown Female Event Best seven  
Name Club Age 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 scores Pos.

Key to Events: 1 Bagworth, 2 Beacon Hill, 3 Shipley Park, 4 Byron's Walk, 5 Boundary Wood & Tippings Wood,
6 Hardwick Park, 7 Calke Park, 8 Cademan, 9 Shirebrook Wood, 10 Longstone Moor, 11 TBC (LEI), 12 Walesby

Counting Scores in RED - You must compete in at least TWO events to be included in the League



It is intended to run Very Short Green (VSG) courses at all East Midlands League events next year. Some events this year are running VSG courses and below we show how the VSG leagues would look if they were included. There are no trophies for the VSG leagues this year.

    Male - White | Yellow | Orange | Light Green | Short Green | Green | Blue | Brown
Female - White | Yellow | Orange | Light Green | Short Green | Green | Blue | Brown

Very Short Green Male Event Best seven  
Name Club Age 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 scores Pos.
John Woodall NOC M85     1000 914 749 1000             3663 1
Ernie Williams LEI M80     773 801 642 921             3137 2
David Anderson LEI M85     868 1000 669               2537 3

Key to Events: 1 Bagworth, 2 Beacon Hill, 3 Shipley Park, 4 Byron's Walk, 5 Boundary Wood & Tippings Wood,
6 Hardwick Park, 7 Calke Park, 8 Cademan, 9 Shirebrook Wood, 10 Longstone Moor, 11 TBC (LEI), 12 Walesby

Counting Scores in RED - You must compete in at least TWO events to be included in the League



    Male - White | Yellow | Orange | Light Green | Short Green | Green | Blue | Brown
Female - White | Yellow | Orange | Light Green | Short Green | Green | Blue | Brown

Very Short Green Female Event Best seven  
Name Club Age 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 scores Pos.

Key to Events: 1 Bagworth, 2 Beacon Hill, 3 Shipley Park, 4 Byron's Walk, 5 Boundary Wood & Tippings Wood,
6 Hardwick Park, 7 Calke Park, 8 Cademan, 9 Shirebrook Wood, 10 Longstone Moor, 11 TBC (LEI), 12 Walesby

Counting Scores in RED - You must compete in at least TWO events to be included in the League



Comments to Ursula Williamson, 0116 429 5381. or ursula.williamson.orienteer@gmail.com